ke
Soru Sahibi
14 Haziran 2016 12:23

İyileşmeyen stres kırığı

1 yıl önce sol ikinci tarak kemiğinde stres kırığı tespit edildi. Sadece günlük 1 saatlik tempolu yürüyüş sonucu ortaya çıktı. 20 gün istirahat, onda da alçısız, topuğuna basabilirsin demişti doktor. Tabi ağrı devam edince aylarca topuğumda gezdim. bir yıl sonra tekrarlamaya başladı ve bu sefer mr da yine aynı kemikte ödem tespit edildi. Ben neden iyileşmediği konusunda ısrar edince, kemik erimesi de olabilir dendi. Sol ayak bileğimin üst kısmında büyük bir sedef yarasını iyileştirebilmek için uzun süreli kortizonlu ilaçları sararak uygulamamdan kaynaklı olabileceğini düşündüm, çünkü merhem sürdükçe ağrının arttığını zaten hissetmiş ve kortizonlu merhem yerine doğal yağlara yönelmiştim çoktan. Bunun üzerine calsiyum d vitamini verildi. 2,5 ay onu günde bir kez aldım. yine topuğuma basarak ağrının geçmesini bekledim. Ancak ağrıda bir değişiklik oldu, tarak kemiğinin eklemle birleştiği yerde yayılan bir ağrı hissettim. önce ortopedi sonra fizik tedavi doktorları ile görüştüm. MR da 1. ve 2. tarak kemik ekleminde iltihaplanma görüldü, ve bu kaslara fazla yük bindiği için bu tip iltihaplanmaların normal olduğu, romatizmal bir iltihaplanma olmadığı söylendi. Kemikte iyileşme gerçekleşmiş. o bölgede şişlik mevcut ve sıcakla ağrıda artış hissediyorum. Bu tespitler doğru ise (sporcu değilim, masabaşı çalışıyorum) ciddi bir kemik erimesi sorunum olabilir mi, kadınlarda bu riskin yüksek olduğunu biliyorum. nasıl bir tedavi uygulanmalı, yalnızca fizik tedavi mi, ilaç+fizik, yalnızca ilaç tedavisi mi olmalı, 34 yaşımda olduğum halde kemik erimesi riskine karşı kemik ölçümü yaptırmalı mıyım sizce? Yaşım ve sporcu olmamam nedeniyle teşhis konması da çok uzun sürdü, artık ayağımı nasıl basacağımı bilmiyorum, nasıl basmalıyım, yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ateş Şendil
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Mutlaka sizi görüp muayene etmem gerekiyor bu kadar süre içerisinde iyileşmeniz gerekirdi. *** *** ** nolu telefondan randevu almanızı tavsiye ederim. Elinizdeki bütün yapılan tetkikleri de mutlaka yanınızda getirin. Sağlıkla kalın...

11 Temmuz 2016 22:25