YF
Soru Sahibi
14 Haziran 2011 16:38

İyi günler, andimetrium ko kültür ve kümülüs ko kültür hakkında bilgi verir

İyi günler, andimetrium ko kültür ve kümülüs ko kültür hakkında bilgi verirseniz sevinirim. ayrıca bu yöntemlerin tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırıp artırmadığı hakkında görüş ve bilgilerinizi rica ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Seda Yılmaz
Histoloji ve Embriyoloji

merhaba filiz hanım, kokültür, embriyo kalitesinin kötü olduğu durumlarda ya da tekrarlayan tup bebek başarısızlığı olan kişilerde uygulanabilen bir yöntemdir. endometrium rahim dokusuna verilen addır, kümülüs ise yumurtanın etrafını saran hücrelere verilen ismdir. her iki hücre tipinde de kokültür yapılabilmektedir ancak endometrium kokültürü daha çok tercih edilmekedir cunku rahim dokusu embriyonun ihtiyacı olan besin ve maddeleri içermektedir. kokültür yönteminin tüp bebekte başarıyı artırdığnı gösteren kesin sonuçlar bulunmamaktadır. etkinliği tam olarak kanıtlanmadığı için ampirik yani yardımcı yöntemler arasında kullanılmaktadır. embriyo kalitesinin kötü olduğu durumlarda ya da tekrarlayan tup bebek başarısızlığı olan kişilerde yardımcı yöntem olarak önerilebilmektedir. Tüp bebekte bu yöntem gibi birçok yardımcı yöntem bulunmaktadır. Örneğin yardımla yuvalama, preimplantasyon genetik araştırma gibi. kişiye en uygun yöntemin embriyolog tarafından belirlenip hastaya anlatması ve onayını alması gerekmektedir. Dr Nuri Delikara başkanlığındaki merkezimizde de tüm bu yöntemler başarı ile uygulanmaktadır. iyi gunler

15 Haziran 2011 14:11