ŞF
Soru Sahibi
8 Ocak 2021 21:36

İshal diyare

Hocam merhaba görüşünüz onemli benim için Mayıs ayından Ağustos ayına kadar aralıklarla devam eden ishal şikayetim vardı kan geita tahlili yapıldı temiz dediler ve kolonoskoni istemediler ishal üç aya yakındır da ayda bir iki kere oluyor geçiyor kalça ve bel ağrılarında var hafif bir hafta devam ediyor geçiyor gece vücut ağrsiı ishal yok sadece bir kere karın ağrısıyla uyandım kilo kaybı kanlı ishal iştahsızlık de yok şükür ne yapmalıyım saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ara ara yaşanılan ishal probleminin bir çok sebebi olabilir. Bir besine karşı hassasiyetiniz olabilir, herhangi bir enfeksiyon sonucu olabilir. O nedenle daha ayrıntılı araştırılabilecek bir hastaneye görünmenizde yarar var özellikle kanlı ishal üzerinde durulmalı. Ama basit bir şekilde çiğ sebze yememek, meyvelerin kabuklarını tüketmemek, kurubaklagilleri tüketmemek, tam tahıllı ürünler yerine basit karbonhidrat (beyaz ekmek, pirinç vb) tüketmek, çok yağlı beslenmemek, kırmızı et tüketimini azaltmak, süt yerine yoğurt tüketmek ishal durumunu biraz yatıştırır ve muhakkak ishalden sonra bol su tüketerek kaybettiğiniz suyu yerine koymak gerekir.

19 Ocak 2021 19:01