yf
Soru Sahibi
11 Ocak 2020 16:56

İbs hakkında

Merhaba hocam ben ibs hassas bağırsak sendromu hastasıyım bağırsaklarım sanki çok çalışıyor günde bazan 3 dört defa ishal oluyorum aşırı gaz oluyor özellikle akşam yemeği hazımsızlık yaşıyorum ne yapmam lazım hocam

3 cevap
Cevaplar (3)

Merhaba; ibs de bol su içmeniz gerekiyor bir de kafein içeriği yüksek çay, kahve miktarını azaltmalı, çiğ sebze yerine pişmiş sebze tüketmeli, meyveleri kabuklarıyla tüketmemelisiniz, aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerden de uzak durmalısınız, yemekleri kavurma kızartma işlemleri ile pişirmemeli, kurubaklagil tüketimini azaltmalısınız bir de yoğurt ve kefir gibi probiyotik içeriği yüksek besinlerle beslenmelisiniz. Gaz problemi içinse rezene çayı içmenin faydasını göreceksinizdir.

13 Ocak 2020 18:24
yf
Soru Sahibi

Hocam açık ve net detaylı ve donanımlı güzel ve eksiksiz cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim hayatınızda olumsuz olaylar yaşamamanız dileğiyle

13 Ocak 2020 23:05

Rica ederim sağlıkla kalın.

14 Ocak 2020 12:55
yf
Soru Sahibi

Size sormayı unuttum ksr bakmayın soruyu uzattım hocam ibs hastalığı stresten dolayı olduğu için sarı kantaron çayı içiyorum doğrumu yapıyorum hocam bide bu ibs hastalığı sık sık idrara çıkmaya sebep oluyor günde 10 sefer gidiyorum üroloji sonuçların temiz dedi hocam ne iyi gelir hocam

14 Ocak 2020 18:34

Sık idrara çıkmanızın sebebi ödem atıyor olmanız ve kullandığınız bitki çayları olabilir eğer üroloji sonuçları iyiyse dert etmenize gerek yok bol su içmeye devam edin sarı kantaron çayını uzun süre demlemeden günde 1 kez içmenizde sağlık açısından bir sakınca yoktur.

27 Ocak 2020 13:28