TK
Soru Sahibi
22 Mayıs 2020 18:16

İnvaziv karsinom

Annemin biyopsi raporunu yorumlar mısınız? Klinik bilgi:Sol meme retroareolar alanda 25*22 mm boyutlu hipoekoik lobule konturlu görünümdeki lezyondan 3 adet tru-cut biyopsi yapıldı. Makroskopi: En büyüğü 1,2 cm en küçüğü 0,7 cm uzunlukta 5 adet doku parçasıdır. 5P1K; takibe alındı; Ek parametreler: Uygulanan immünohistokimya paneli: Östrojen reseptör: immunreaktive izlenmemiştir(internal kontrol çalışmıştır.) progestron reseptör: immunreaktive izlenmemiştir(internal kontrol çalışmıştır.) cerb b2 : Spesifik membranös immünreaktive izlenmemiştir. Ki-67: Proliferasyonindeksi %50dir. E- kaderin: immünreaktive izlendi. Tanı: İnvaziv karsinom, NST, meme, tru-cut biyopsi. Ayrıca dün koltukaltından biyopsi yapıldı ve haftaya PET-CT çekimi var.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun ,annenizin kemerindeki tümör biyoloji özelliklerine göre oldukça saldırgan tıp bir meme kanseri. Koltuk altı lenf bezi ve PET çekimi önemli sonuçlar verecektir. Günümüzde bu cins tümörler için meme konseylerinde branşlar görüşerek tedavi planlaması yapıyoruz. Ortalama vakaların dörtte üçünde tedaviye kemoterapi ile başlayıp hem tümör sinirlandiriliyor hen de tümörun yanıtı takip ediliyor. Mutlaka tüm branşların bulundugu bir merkeze başvurarak tedavi kararı almanızı öneririm. Geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın.

22 Mayıs 2020 20:40