DN
Soru Sahibi
6 Mart 2017 22:08

Inmemis testis

Merhaba Hocam, bebeğimiz doğduğunda inmemis testis tanısı koyuldu. Bir testisinde inip cikma durumu mevcut. Diğer testisinin de ultrasonla kanalda olduğu saptandı. Su an bir yaşına kadar beklememiz tavsiye ediliyor. Size sorum: 8 aylik oglumuzun yurutec veya kanguru tarzı ürünler kullanması hastalığının seyrinde bir zarar doğurur mu? Yanıtlarsanız çok seviniriz.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Nurdan hanım, öncelikle geçmiş olsun. İnmemiş testis konusu biraz karışıktır. Bizler ultrasonografi pek istemez, muayenemize göre karar veririz. Çünki USG çekilirken hareketli bir testis yukarıda ise USG de bunu söyleyecektir. Ancak muayenede rahatlıklı aşağıya iniyorsa bizim için o inmemiş testis değildir. Bu yüzden muayene çok önemli. Son yıllarda 10 aylıktan itibaren ameliyatı yapıyoruz. Ayrıca yürütece veya kanguruya bindirebilirsiniz. Saygılarımla.

19 Mart 2017 09:59
DN
Soru Sahibi

Sayın hocam, oncelikle vakit ayirip yanitladiginiz ve aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Verdiğiniz bilgiler bizim için faydalı oldu. Saygilarimla

20 Mart 2017 18:59
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Rica ederim

20 Mart 2017 21:25