DG
Soru Sahibi
14 Kasım 2009 14:44

ii günler hocam girp olup iileşen biri tekrar grip olur mu hem domuz gribi

ii günler hocam girp olup iileşen biri tekrar grip olur mu hem domuz gribi hemde normal grip için soruyorum tşkler...

1 cevap
Cevaplar (1)

İyi günler gül hanım, gribe sebep olan influenza A denen bir virus. Ancak bu virusun birçok alt grubu var. grip olduğunuzda bu alt gruplardan hangisi hastalık yapmışsa vücudumuz sadece o virüse karşı bağışıklık kazanıyor, diğer alt gruplar nedeniyle tekrar grip olma ihtimaliniz var. piyasada normalde bulunan grip aşıları, bu türlerden en sık karşılaşılanlara karşı vücudu bağışıklandırıyor. Domuz gribine karşı kullanılan aşı da muhtemelen seneye normal grip aşısının içerisine dahil edilecek.

14 Kasım 2009 16:35