DM
Soru Sahibi
17 Ağustos 2011 16:37

hocam merhaba. benim sol lobumda 5 cm boyutunda nodül vardı ve troit ameli

hocam merhaba. benim sol lobumda 5 cm boyutunda nodül vardı ve troit ameliyatı oldum.ameliyatta sol lobun tamamı ve sağ troidin bir kısmı alındı.patoloji raporunda sol nodülde:immünhistokimyasal bulgular bu nodülde papiller korsinomu desteklememektedir. HİSTOPATOLOJİK TANI:nodüler guatr,total tiroidektomi materyali - papiller mikrokarsinoma(sağ lobda 1 ve 2 mm boyutlarında 2 adet) - tiroit kapsülü intakttır. MORFOLOJİK TANI:m8050/3-papiller korsinom NOS denilmektedir. hocam size zahmet bana bu konuyu ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulamam gerektiğini bana açıklayabilirmisiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Sayın Mehmet Bey, Geçmiş olsun. Sizin durumunuzda uygulanacak tedavi yöntemi için iki ayrı görüş mevcut. Birincisinde: radyoaktif iyot tedavisinin uygulanması. İkincisinde: radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaksızın ultrason, kan tahlili ve diğer tahliller ile takip edip, tiroid hormonu eksikliğinin tedavi edilmesi şeklinde. Hangi tedavinin uygun olduğuna karar vermeden önce şu anki durumunuzun daha etraflıca ortaya konması ve boyun ultrasonu, kan tahlilleri, tüm vücut taramalarınızın ve diğer tahlillerinizin yapılması gerekir. Bu nedenle bulunduğunuz şehirdeki bir nükleer tıp uzmanı veya endokrinoloji uzmanıyla yüzyüze görüşmenizin doğru olduğunu düşünüyorum. Geçmiş olsun. Dr. Ebru Acar

18 Ağustos 2011 13:44