yt
Soru Sahibi
20 Mayıs 2022 23:53

helicobacter pylori

hocam iyi günler de endosokpi sonucunda helicobacter pylori pozitif çıkmış randevu bulamadığım içim dahiliye doktoru tedaviye başladı. sabahları lansor, yemeklerden sonra 2 tane bizmopen ve günde 1 adet lebel yazdı.sizce bu ilaçlar doğru mu lebelin kutusunda sadece 7 tane var genelde tedavinin 14 gün sürdüğünü okudum.ayrıca bizmopen hp nin yok olmasına mı yarıyor yoksa sadece sindirimi kolaylaştırmak için mi ? penisilin alerjim var.son olarak spor yaptığım için her gün 300 ml kadar süt içen biriyim bunun hp ye bir etkisi olur mu olumsuz anlamda?şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Tolga bey . Öncelikle burada yazılanların sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu, doktorunuzun teşhis veya tedavisi yerine geçmeyeceğini belirterek cevaplandırmaya çalışacağım. H.pylori eradikasyonu için çeşitli protokoller mevcuttur. Genelde 10 ile 14 günlük protokoller tercih edilir. Bunları tercih ederken ilaç allerjiniz ile h. pylori şiddetini göz önünde bulundururuz. Toplumun %70 inde H. pylori pozitiftir ancak mide ülseri, mide kanaması öyküsü, ailesinde mide kanseri öyküsü bulunan kişileri mutlak tedavi ederiz. Asemptomatik kişilerde veya reflü-gastrit gibi durumlarda mutlak eradikasyon zorunlu değildir. Bizmopen h. pylori tedavisinde kullanıyoruz burada sindirimi kolaylaştırma amaçlı eklenmiyor. Size uzak durmanız gereken ve mide asit salgısını arttıran yiyeceklerin listesi verilmediyse doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Mide problemlerinde günümüzde (çünkü 80 li yıllarda eskiden süt-alkali tedavileri yapılıyormuş) yoğun süt tüketimi önerilmemekte, ancak 300cc süt bu durumu etkileyecek seviyede değildir. Tüketilen sütün niteliği, doğallığı, koruyucu ve katkı maddeleri konusu ise burada yazamayacağım kadar uzun maalesef. Umarım aydınlatabilmişimdir. Sevgiler..

21 Mayıs 2022 13:46