KM
Soru Sahibi
2 Nisan 2021 02:23

HBa1c değerim

HBa1c değerim Hocam merhaba, yaşım 22 şeker için yapılan kan tahlilimde hba1c değerim 5.5 çıktı üst sınıra biraz yakın olduğu için sormak istedim diyabet için bu değer normal midir riskli gruptamıyım çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Murat bey HbA1c değeriniz normal sınırda saptanmış. Yapılan tetkikleride açlık ve tokluk kan şekeriniz normal ise ve insülin direnciniz yoksa endişelenecek bir durum yok. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme , düzenli fiziksel aktivite ile optimum kiloda olmak özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan bireylerde ve tüm toplumda diyabetten korunmanın en iyi yoludur. Elbette pankreas harabiyetine bağlı , otoimmun veya metabolik nedenlerden oluşan insülin yetersizliğine bağlı tip 1 diyabet ayrı bir konu. Özetle HbA1c değeriniz normal, ancak diyabet tanısı HbA1c ile tek başına koyulmaz. Sizin sayenizde merak eden diğer danışanlara da bilgi vermek istedim. Sevgiler..

2 Nisan 2021 12:54