BZ
Soru Sahibi
8 Kasım 2009 07:28

hamilelik varken regl donemı dewam edermı? her kan tahlılınde gebelık varsa

hamilelik varken regl donemı dewam edermı? her kan tahlılınde gebelık varsa saptanabılırmı? ılgınıze tes ederım hoscakalın..

1 cevap
Cevaplar (1)

İyi günler Banu Hanım, hamilelik esnasında ve sonlanana kadar regl dönemi sona erer. Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişmelere bağlı ara kanamalar görülebilir. Gebelik esnasında kanama olursa mutlaka hekim kontrolü gerekir. Gebe kalındıktan sonra beta hCG adı verilen bir hormon salgılanır. bhCG düzeyleri gebe kalındıktan yaklaşık 1 hafta sonra kanda normal seviyelerin üstüne çıkarlar. Her geçen gün ikiye katlanmaktadır. İlerleyen gebelik haftalarında ikiye katlanma süresi zaman geçtikçe hız keserek yavaşlamaktadır. 9. gebelik haftasına kadar yükselen HCG hormonu düzeyleri bu haftadan sonra düşüşe geçmektedir. Kan bhCG seviyesi belirli bir miktarın üstüne çıkınca idrarda da ortaya çıkar. Hamilelik testlerinde aslında bu hormonun seviyeleri ile ölçülür. Bunu gebelik süresince alınan kan testlerinden takibini yapabiliriz..

8 Kasım 2009 12:50