YF
Soru Sahibi
12 Mart 2019 11:29

Göbek büyüklüğü

Merhaba hocam benim boyum 169 kilom ise 62 dir vücudum zaif görünürlüdür, ama karnım büyük görünüyor hergün 3 km iş icabı yürüyorum ama göbeğime faydası olmuyor göbeğim büyümemesi için ne tavsiye edersiniz hocam

1 cevap
Cevaplar (1)

karın bölgesinde yağlanma sonucunda oluşan göbek büyüklüğü aslında bir çok metabolik sorunun habercisidir. Şeker hastalığı, insülin direnci, kalp damar sisteminde bozukluk, böbrek üstü bezlerinde sorun, karaciğerde bir hasra kadar pek çok nedeni olabilir. Bunun dışında beslenme tarzınızdaki hatalar da bu sorun veya sorunları tetikler. Erkeklerde 94 cm karın çevresi için ideal üst sınırdır. 106 cm i geçen karın ise yukarıda bahsettiğim sorunlardan birini daha çok destekler. Yürüyüş yapmanızın karın bölgesine etkisi yok denecek kadar azdır. Ayrıca spor veya kendi kendinize uyguladığınız diyetler olası sorunu ortadan kaldırmayacağı için kısa vadeli çözümler olmaktan ileriye gitmeyecektir. Bıraktığınız andan itibaren kısa sürede tekrar eski durumuna gelecektir. Benim önerim öncelikle bir hastanenin endokrinoloji bölümüne görünmeniz ve sonuçlarınıza göre diyetisyen eşliğinde bu sorundan kurtulmanız olacaktır. Sağlıkla kalın.

13 Mart 2019 15:22