SM
Soru Sahibi
25 Haziran 2021 22:30

GİST tümörü karaciğer metastazı

Hocam merhabalar benim babaannem 75 yaşında 2014 yılında ince bağırsağında gist ameliyatı oldu şimdi karın boşluğunda ve karaciğer segment 4a metastazlı gist nüksetti 205x165 çaplı subhepatik alandan pelvik girime kadar uzanan bir kitle . buradaki doktorlar ameliyat diyor ama riskli bir ameliyat olacakmış atar damar ve toplar damara yakın bir yerdeymiş. Ameliyat başarılı geçerse kemoterapi mi alır yoksa glivec tarzı ilaçlar mı kullanır acaba? Hocam sizce ne yapalım sizin fikirleriniz çok önemli eğer ameliyat iyi geçerse kaç sene yaşama ihtimali var tekrar mı nüks olur sağkalım ne olur sizce ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Ameliyatla tümör ne kadar küçültülürse glivek tedavisine daha iyi cevap verir operasyon riskli olabilir ama başka çare yok

25 Haziran 2021 23:30