YA
Soru Sahibi
19 Aralık 2017 22:14

Genetik danışmanlık

Hocam merhaba, bizim son tüp bebek denememizde embriyolara pgt uygulandı ve 7 embriyonun tümünde trizomi olduğu belirtildi. Eşimin ve benim genetik testlerimiz temiz cikti. Yasim 33.Tüp bebek doktorlarının söylediği tesadüfi olarak o dollenmede böyle bir sorun olduğu. Vücuttaki kromozomlar kendini yeniliyor bir sonraki denemede sağlıklı embriyo bulunabilir deniliyor. Ama biz çok tedirginiz,size şunları sormak isteriz; 1) tesadüfi olarak 1-2 embriyoda dollenmede sorun olsa anlayacağım ama tüm embriyolar tesadüfi olarak trizomili olabilir mi? 2) vücuttaki kromozomlar gerçekten kendini yeniler mi? Ne kadar süre beklemek uygun olur?ne kadar sürede yenilenir? 3)sonraki denememizde sağlıklı embriyo bulma olasılığımız az mı? 4) karyotip analizimiz temiz çıktı ama başka yaptırmanızı gereken test var mı ? Bu durum başka hangi sebeple ortaya çıkmış olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz,maddi olarak tekrar tekrar denemeye gücümüz yok, o yüzden cevabınız bizim için çok çok kıymetli.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Ayşe Hanım, Malesef tüp bebek yönteminde sıklıkla karşılaşılan bir durum. Tüp bebek yöntemi gereği fazla ilaç yüklenmesi ve birden fazla yumurtanın olgunlaştırılmaya çalışılması nedeniyle oluyor. Tesadüfi olarak tüm embriyolarda kromozom anomalisi olabilir. Çok nadir de olsa ailesel olma durumu olabilir. Bu durumda ailede kromozom anomalisi olan birey varlığı önemlidir. Ara verme süresine sizin fizyolojik, psikolojik ve maddi olarak hazır olmanıza göre karar verilebilir. Kromozom yenilenmesi olarak belli süre gerekli değil. Tekrar PGT yaptırmanızı ve Tıbbi Genetik uzmanından direk başvurarak genetik danışmanlık almanızı öneririm. Geçmiş olsun

17 Ocak 2018 09:09