ÖH
Soru Sahibi
23 Kasım 2012 19:10

gelişim

merhabalar doktor bey.6 ay sonra yani bebegim 2 yaşında iken işe başlayacagım.bunun telaşı içindeyim.bebegimi bir kreşe mi teslim etmeli yada ebeynlerimiz olan eşimin annesi ve benim annem dönüşümlü mü bakmalı.tek kişinin bakması taraftarıyım.fakat ortada kalınmış bir durum sözkonusu yardımlarınızı bekliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, 1,5 yaş itibariyle çocuk bir sosyalleşme sürecine girer. Bu dönemde çocuk, anne-babadan farklı bireylerle birlikte vakit geçirmeye, değişik davranış kalıplarını, iletişim şekillerini görmeye, çevresini tanımaya, yeni şeyler öğrenmeye hazır bir hale gelir. Bir yandan daha bağımsız hareket etmeye başlar. Çünkü yavaş yavaş "ben" duygusu gelişir. "Ben ve diğerlerini" ayırt etmeye başlar. Ancak yine de anne-baba en önemli konumdadır, çünkü güven ihtiyacını en fazla doyuran kişilerdir. 2 yaş anneden ayrılmak için aslında erken bir yaştır. Bizce sağlıklı olan 3 yaşına kadar çocuğun anneyle birlikte olmasıdır. Ancak günümüz şartları bu gerekliliği imkansız hale getirmiştir. 2 yaşından itibaren çocuk haftanın belli gün ve saatlerinde ebeveynle birlikte katılabilen kısa süreli oyun gruplarına (örneğin haftanın 3 günü 2 şer saat) gidebilir. Ancak haftanın her günü ya da tam zamanlı bir eğitim süresi bu yaş grubu için erken sayılır. Hem yorucu olur hem de psiklojik olarak hazır olmadığından anne-babaya karşı güvensizlik yaratır. Bu yüzden size tavsiyem bu 1 yılı İlk dönem belli gün ve saatlerdeki oyun grupları, 2. dönem haftanın 5 günü ama yarım gün oyun grupları olmakla birlikte anneanne yada babaannenin bakımında götürmenizdir. Ya da bu yıl hiç kreşe göndermeyip sadece ebeveynlerinizin bakımında götürebilir, 3 yaşına geldiğinde okula verebilirsiniz. 3 yaşına geldiğinde zaten bilimsel olarak eğitim yaşı gelmiş olacaktır. Tam zamanlı olarak bir anaokuluna verebilirsiniz.Tercih size kalmış. Tek bir kişinin bakması konusunda ise size katılıyorum. Arasıra dönüşüm mutlaka olacaktır. Ancak bir kişinin ağırlıklı olarak çocuğun bakımını üstlenmesi, çocuğun farklı kişilik yapıları, tutum ve davranışlar karşısında bocalama yaşamaması açısından daha güvenilirdir. Sevgiler...

11 Aralık 2012 23:10