ch
Soru Sahibi
14 Mart 2017 20:44

egzersiz hakkında

merhaba.24 yaşında erkeğim.direnç ve dayanıklılık tarzı egzersizler yapıyorum. diren egzersizleri çoğunlukla 1RM %70-%95 şiddetinde dayanıklılık egzersizleri de çoğunlukla %60-%80 HR Max şidettinde oluyor.bu şiddetlerde yapılan egzersizler egzersiz volume u olarak çok fazla yapılırsa vücudun başedemeyeceği kadar fazla oksidatif stres oluşur mu? egzersiz volume unu aşamalı olarak mı artırmamız gerekir? teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ferruh Yavuz
Pratisyen Hekimlik

Anladığım kadarıyla elit bir sporcu değilsiniz. Yani sporu amatör olarak yapıyorsunuz, yarışmacı değilsiniz. Bu durumda %100 e çıkmanız gerekmez hatta sağlık durumunuzu bilmediğim için (genetik, ailevi vs.) zararlı olabileceğini bile söyleyebilirim. Onun için intervaller şeklinde antrenman yapmanızı ve yaşam boyu spor yapmanızı öneririm.

15 Mart 2017 18:49