N
Soru Sahibi
18 Ocak 2021 13:32

Duyu bütünleme bozukluğu

Hocam merhaba, ben Ünye devlet hastanesinde nöroloji uzmanıyım, 26 aylık bir oğlum var. Yeme bozukluğu nedemi ile bir çocuk psikiyatristi ile görüştük. Motor gelişimi normal,boy kilo personel değerleri normal. Henüz cümle kurmuyor,yaklaşık 20 kelime kadar söyleyebiliyor, seslenince bakıyor,tüm komutları yerine getiriyor. Ancak duyu bütünleme bozukluğu olabilir diye düşünüyorum,yumuşak gıdaları ve hatta oyun hamurunu ellemek istemiyor,rahatsiz olup ağlıyor, yorgan ve battaniyeden hoşlanmıyor, belli başlı birkaç gida dışında hiçbir şey tüketmiyor. Samsun'da ergoterapi açısından destek alabileceğim bir merkez bulamadım. Yardımınızı rica ediyorum. İyi günler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba doktor hanım, çocuklar bazen yiyecekleri rengine göre, kokusuna göre, dokusuna göre seçebiliyor. Burada önemli olan nokta gelişiminin normal olması. Kilosu ve persantilleri normalse biz çok fazla endişe etmiyoruz. Ancak küçüklükten başlayan bu şekilde seçici titiz yemek seçme erişkinlikte de devam edebiliyor. Bu noktada seçtiği yiyecekleri baskı yapmadan ara ara önüne getirmenizi öneriyoruz. Mesela havuç yemeyen bir çocuğa havuçları küçük çubuklar şeklinde kesip oynarken küçük bir tabakta yanına koyabilirsiniz. Ya da yemek istemediği bir yiyeceği eğer yerse ödüllendireceğinizi söyleyebilirsiniz. En azından bu şekilde katı tepkilerini azaltabilirsiniz. 26 aylık bir çocuğun iki kelimeli cümleler kurmasını bekleriz. Konuşması çaısından ayrıntılı değrelendirilmesi gerekebilir. Bu açıdan bir çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanızı öneririm. Samsun'da Pera özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan bir ergoterapi uzmanı var. Onunla iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

1 Mart 2021 15:21
N
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam.

3 Mart 2021 09:28
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Rica ederim çocuğunuzla mutlu huzurlu yıllar diliyorum.

3 Mart 2021 11:56