BE
Soru Sahibi
23 Ocak 2014 15:02

dmsa film sonucu

merhabalar kolay gelsin benim 13 aylık bir oğlum var yaklaşık 7 aylıkken ataşli idarar yolu enfeksiyonu geçirdi.4 kere tekrarlarladı bu durum en sonunda nefroloji uzmanına sevk edildik.ultrson çekildi ve böbreklerinde genişleme olduğu bilgisi verildi.9 aylıkken sünnet yaptırmaya karar verdik ve bunun sonrasında bir daha idrar yolları enfeksiyonu yaşamadık. 13 aylıkken dmsa filmi isendi film sonucunda (her iki böbrek beklenen anatomik lokaliazyondadır.sağ böbrek sol böbree oranla minimal küçüktür.her iki böbrekte kortikal aktivite dağılımı minimal nonhomojendir.her iki böbbrek üst polde kontur defekti oluşturmayan minmal hipoaktif alan izlenmektedir.spilit fonkiyon solda %55,sağda %45 olarak hesaplanmıştır.her iki böbrekte tanımlanan bulguların enfeksiyon/skar ayrımı yönünden 6 ay sonra sintigrafik takibi önerilir.)1 ay sonra sondalı film çejkilmeye karar verildi.şubat ayının 4 ünde film çekilecek ama ben çok huzursuzum . yorumunuza ihyacım var.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Esma Hanım, Öncelikle oğlunuza geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Endişelenmenize gerek yok. DMSA filminde böbrek dokusunun yapısı ve şekline, her iki böbreğin toplam fonksiyon içinde yer alan paylarına bakarız. Her iki böbrek de bu açılardan iyi raporlanmış. Bazen bulgu veren ve vermeyen, film sırasında geçirilmekte olan idrar yolları enfeksiyonları, raporda tanımlanmış şekilde hipoaktif saha dediğimiz daha düşük yoğunluklu ilaç tutan bölgelere sebep olabilir. Bu alanlar idrar yollarında enfeksiyon geçtikten sonra çok büyük olasılıkla iyileşir. Ancak kalısı hasarın bir bulgusu mu yoksa o anda geçirilmekte olan idrar yolu enfeksiyonunun geçici bir yansıması mı, bu iki durumu ayırt etmek için ay arayla çekilecek iki filmi birbiri ile kıyaslamalı değerlendirmek gerekir. Merak etmeyin, büyük bir sorun görünmüyor. Saygılarımla

25 Ocak 2014 14:31