DB
Soru Sahibi
19 Eylül 2021 20:51

Dizde sıvı artışı

Hocam iyi günler. 1 Ağustos günü dizimi zorlamam sonucunda Dizimde sıvı artışı var diye söylendi.burada ki uzman hekim dizini dinlendir dedi. Bir buçuk aydır spor yapmıyorum ama hala dizimde sıvı azalmasına dair hiçbir değişiklik yok.Mr çekindim acaba menüsküs lerimde sorun varmı diye Mr sonucum ise şöyle: Eklem mayiinde minimal artış izlenmiştir. Tibia epifiz arterior da 1.5×2 cm'lik bir alanda kontüzyon ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmiştir. Hocam bu terimler ne anlama geliyor. Dizimdeki fazla sıvıyı atmam için neler gerekiyor yardımcı olur musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Servet TUNAY
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Barış Deniz, Travma sonrası tibia üst kısım ön kısımda kemik iliği ödemi (kontüzyon) zorlamaya bağlı oluşmuş ve eklem içi sıvısında artış olmuş. Bunlar zamanla toparlayacaktır. Medikal (ilaç tedavisi) tedavi uygulanabilir. Kontüzyonun toparlaması 8-12 haftayı bulabilir. Aktivasyon kısıtlaması uygundur. Geçmiş olsun dileklerimle Prof. Dr. Servet TUNAY Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

20 Eylül 2021 13:51