tn
Soru Sahibi
8 Mart 2018 16:41

dız ve ayak bılegınde eklemden ses ve agrılar

sol dızıde agrı acıp kapatırken asırı ses surtme ve cıtırdama seklındekı sıkayetlerımden dolayı doktora gıttım aynı sekılde sag ayak bılegımdede cıtırrdama takılma gıbı sesler geldıgınden doktor emar ıstedı fakat bıaydır sonuc gosteremedım randevu yogunlugundan dolayı kan testlerınde romatızmal bısey cıkmamısdı daha oncesınde fakat agrı ve hareket kısıtlılıgı basladı dızve ayak bılegımde emarda yazan bulgular ıse sunlar dız emarı dız eklem mesafesındesuprapatellar bursaya uzanan mınımal sıvı artımı mevcuttur derın ınfrapatellar ve medıal gasrroknemıus bursalarda sıvı artımı ve genısleme ızlenmektedır bu tam olarak nedır ve tedavısı neler yapılabılır kıreclenme veya kıkırdakda sorun var mıdır acaba yardımcı olursanız sevınırım ayak bılegınde ıse tıp2 navıkuler kemık tespıt edılmıstır ve antreıor ve posterıor eklem reseslerınde mınımal sıvı artımı preasıl bursada sıvı artımı mevcuttur yazıyo ne yapabılırım agrım cokk yas 32 bu arada

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Anar Alakbarov
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Neşe Tüysüz, öncelikle geçmiş olsun! MR-da yazanları değerlendirecek olursak çok önemli şeylerden bahsetmemiş. ilaç tedavisi ile halledilebilecek şeylerden bahsetmiş. Yanliz burda hastanın muayenesi ve MR görüntülerinin değerlendirilmesi önemlidir. sadece MR raporunda yazılana bakılarak bir tedavi düzenlemek veya davranmak doğru değildir. Mutlaka doktorunuza MR sonucunuzla beraber kontrole gitmenizi öneririm. Bu arada eklemlerden gelen sesler herzaman bir sorun olduğunu göstermez! Sadece sese göre davranmak da doğru değil ve çoğu zaman ses önemli de değildir. Sağlıklı günler dilerim...

18 Mart 2018 09:54
tn
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim doktora gosterme sansim oldu cumagun oda sizin soylediklerinizi soykedi asil sorunum ayagim duz taban ve buna bagli taban cokmesi topukda disa kayma varmis olusan agrilarda bundan kaynakliymis buzamana kadar hicbir doktor farketmemisdi aslinda agrilarim cok dengem bozuluyo yalin ayak basdigimda yurumede gucluk cekiyrm tabanlikla duzelirmi yoksa boylemi kalir tedavisi varmidir acaba

18 Mart 2018 13:07
Op. Dr. Anar Alakbarov
Ortopedi ve Travmatoloji

Düz taban problemi genellikle kalıcıdır. Tabanlık düzelme sağlamaz, sadece basma ve yük dağılımını dengelediği için hastanın ağrılarını azaltır. Eğer esnek düz tabanlılık varsa size özel tabanlık veya ayakkabi ile şikayetleriniz azalabilir ve tabanlık/ayakkabı kullanımı ömür boyu sürer. Sert düz tabanlılık varsa tabanlık/ayakkabinın etkisi olmayabilir. Bu gibi durumda ayak cerrahisi uzmanına muayene olmanız gerekir. Geçmiş olsun...

18 Mart 2018 14:11