YE
Soru Sahibi
23 Nisan 2019 08:32

Diş travması

Merhabalar doktor hanım, benim oğlum 1 yaşında ve ağzını çarpması sonucu üst kesici dişini kaybetti. Kalıcı diş germinde bir problem oluşup oluşmadığını en erken ne zaman öğrenebiliriz? İleride bu dişin sürülememe ihtimali var dediler. Çok üzgünüz. Cevabınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dt. Mutlu Elçin Yüksel
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba Elif Hanım Öncelikle geçmiş olsun. 1 yaşında geçirilen travmada sonra daimi diş germinin sürmeme veya hasar oluşumunu konuşmak için biraz erken bir yaş. Literatürde 3 yaş ve sonrasından bahseder. Daimi dişte hasar olup olmadığını şu an için tespit etmek mümkün değil. Ancak 24 yıllık klinik tecrübemi sorarsanız zannetmiyorum. Travma sonucu daimi dişte renklenme, kök açılanmasına bağlı sürememe gibi sorunlar görülebilir. Çocuğunuzun yaşı itibariyle germ yukarıda yani nispeten süt dişinden uzak ve kuronal oluşumunun çok ileri aşamalarında değildir. Bu nedenle zarar görme ihtimali zayıf. Size önerim en azından yılda bir kez düzenli diş hekimi kontrolü yaptırmanız. Bu kontrol sıklığı ilerleyen dönemde 3-6 aya kadar çıkabilir.

26 Nisan 2019 08:47