GG
Soru Sahibi
16 Ağustos 2019 10:37

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmem var alt dişlerim çekilerek ayrildu gülüşüm bozuldu ne olur yardim edebilr misiniz çene cerrahina gittim çengen büyük dedi öyle olmadigini biliyorum alakasiz ne olur yardimci olun

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Kıral Atlı
Diş Hekimi

Gamze hanım, diş eti çekilmesine sebeb olan veya şiddetlendiren bir çok faktör olsada en önemlisi bakteridir.Tolere edemeyeceğimiz oranda bakteri ve ürünleri diş etinin iltihaplanmasına(kanama,şişme,doku kaybına ve çekilmeye...)sebeb olur. Bu durumu daha çok olumsuz hale getirecek bir çok faktör sayabiliriz;kalıtım,diş eti tipimiz,diyabet gibi sistemik bağdokusu hastalıkları,Bakteri plağının tutunmasını artıran yüzeyler(kötü kaplamalar,dişlerde çapraşıklık vb.),vitamin eksikliği,eksik dişlerden kaynaklı diş aralanmaları-dizilim bozuklukları,ağızdan solunum,yaş,beslenme,aşırı ve dengesiz kuvvetler.......Burda anlaşılacağı üzere temel düşman bakteri plağıdır.Diğer olumsuz faktörlerin hepsi hazırlayıcı ve hastalığı şiddetlendiren faktörlerdir. Tedavide temel amaç ;bakteri plağını kontrol altına almak, değiştirebileceğimiz olumsuz faktörleri azaltmak veya yok etmek(kalıtımsal faktörler değiştirilemez),sağlıklı bir doku oluşturup, oluşan harabiyetleride gidererek, bu sağlıklı durumun muhafazası şeklindedir. Her durumda daha iyiye doğru yapılacak şeyler mümkün.size sağlıklar diliyorum.

17 Kasım 2019 11:24