AM
Soru Sahibi
8 Ekim 2013 01:36

diş çürüğü

merhaba doktor hanım 48 aylık oğlumuzun ön dişleri çürük ve neredeyse çıkmamıs bir görüntüsü var bu yastakı bır çocuğun tedavısının diş çekme veya kanal tedevısı olamayacağını söyledı bıze yardımcı olursanız sevınırım

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Behiye Bolgül
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba Mehmet Bey, Oğlunuzda Erken Çocukluk Çürüğü (EÇÇ) diye tanımladığımız bir çürük tipi var. Tedaviye gerek yoktur çünkü 4 yaş sonrası yer kaybı sıkıntısı pek olmaz fakat alttaki daimi dişin sağlığı açısından Röntgen alınarak çekilip çekilmeyeceğine karar verilmelidir. Daha önemlisi arkadaki azı dişlerdir çünkü ağızda bir çürük ortamı varsa onlarda ya etkilenmiş ya da etkilenecektir ve bu yaşta azı dişlerinin tedavisi şarttır. Geçmiş olsun.

8 Ekim 2013 11:18