PO
Soru Sahibi
8 Şubat 2016 12:09

Çocuk psikolojisi hak

Sayın hocam selamlar, yaklaşık 3 yıl önce eşimden ayrıldım. Ortak bir kız çocuğumuz var, ilkokul 1.sınıfa gidiyor. Kızım hafta sonlarında bana kalmaya geldiğinde, annesiyle yaşadığı evdeki olaylardan, dışarıda ki yaşadığı sosyal hayattan çok fazla muzdarip olduğunu hissettirmeye başladı. Kızım bana geldiği zaman annesine gitmek istemiyor. Gitmesin diye ona herhangi bir baskıda yapmıyorum. Ama annesi bu konuyla alakalı '' bir daha senin annen olmam'' gibi baskılar yapıyormuş. Bunu kızımın ağzından defalarca duydum. Ben bunların tam aksine annene ve ailesine saygılı olması, onları çok sevmesi yönünde sürekli nasihatlerde bulunuyorum. Çocuk psikolojik olarak sıkışmasın diye ama tam tersi bir durum yaşanmaya başladı, bu söylediğim olumlu bildirimler aslında kızım için baskı oluşturmakta. Sizin adliyede görev yaptığınızı gördüm, bu konuyla alakalı direk adli kurumlardaki birimlere mi başvursam, yoksa devlet yada özel hastanelerdeki pedogog uzmanlaramı başvursam. Çünkü çocuğun velayetini almam gerektiğini düşünüyorum. Yardımlarınızı rica ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

cocuğunuzun gitmek istememesinin temel nedeni genellikle ayrı yaşanılan ebeveyne yönelik özlemdir. tam tersi coçuk birlikte yaşadığı ebeveyninin yanından sizin yanınıza gelmek te istemeyebilirdi. bunun nedenide genelllikle coçugun bu durumda ne yapması gerektiğini bilmemesinden kaynaklanır. yaşamakta olduğunuz sorunun temel nedeni daha çok ebeveyn işbirliğinin kurulamamış olmasından kaynaklanır. önerim dava açılmadan önce karşı tarafla iletişim kurmaya çalışarak sorunun dava açılmadan çözümlenmesi şeklinde olur. çunkü cocugunuz bundan sonra yıllarca devam edecek olan eğitim - öğretim yaşantısının başlangıcı içerrisinde bu dönemdeki en önemli gelişim görevi basarı duygununun kazanımasıdır. yaşanan her çatışmanın dava açarak çözümlenmesi yani bu çatışmaların çocugunuz üzerınden dava açılması yoluyla acıga cıkması cocugunuzun sürecten daha olumsuz etkilenme risk duzeyının artmasına neden olacaktır.

14 Şubat 2016 12:26