BA
Soru Sahibi
9 Mayıs 2015 16:52

boy uzaması

hocam merabalar 19 yaşındayım ve boyum 1.68 boyum daha uzar mı uzaması için L arginine ilaç kullanıyorum ip atlıyorum spor yapıyorum faydası olur mu sizce şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Boy uzaması genellikle 18 yaşında son bulur. Ancak kemiklerde büyümeyi sağlayan epifiz kıkırdağı kapanmamışsa boy uzaması devam eder. Boy uzamasını etkileyen en önemli faktörlerden biri yapısal olarak beklenen ideal boy hedefini belirleyen ebeveynlerden aktarılan kalıtımdır. diğer iki faktörden biri büyüme horrmonu gibi hormonal yeterlilik diğeride yeterli ve dengeli beslenmedir.Eğer ebeveynlerinizden en uzun olanın boy seviyesine ulaşmışsanız beklenen boy hedefinizi yakalamıssınız demektir. Bu yüzden de farklı arayışlara girmenize gerek yoktur. Kullanmakta olduğunuz L arginin, büyüme hormonu salınımını artırdığı iddia edilen bir amino asittir. Tek bir amino asitin büyüme hormonu sentezini arttırmada yeterli olmayacağı aşikardır. İşte bu yüzden gelişme çağında yeterli protein içeren dengeli beslenme kaidelerine uyan bir yetişkinin amino asit takviyesi kullanmasına ihtiyacı yoktur. Ayrıca kullanmakta olduğunuz ürünün ilaç eczacılık dairesi onayı yerine tarım bakanlığı onayı varsa eğer sizin için zararlı etkileri olması söz konusudur. İlave olarak ilaçta olsa kullanılan her ürünün böbrek ve karaciğer gibi organlara toksik etkileri söz konusudur. Ayrıca söz konusu amino asit sadece büyüme hormonunu uyarmakla kalmaz başka hormonal dengesizliklere de neden olabilir. İlla Büyüme hormonunu etkilemek istiyorsanız en doğru eylem dengeli beslenme ve hormonun en fazla salındığı saatler olan akşam *** *** ** saatlerini uykuda geçirmenizdir. Sıçrama odaklı sporun da size oldukça faydası olacağını söyleyebiliriz

10 Mayıs 2015 11:00