cm
Soru Sahibi
7 Şubat 2014 09:25

böbrek çalışma yüzdesi

benim 1 yaşında bir kızım var sağ böbreği alt yerleşimli ve sağ %38 sol %62 çalışmakta yazıyor dmsa raporunda acaba sağlığı açısından risk var mı ne yapmalıyım beni aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Mehmet Bey, Kızınıza geçmiş olsun. Bu tetkikte böbreklerin toplam fonksiyon içinde ayrı ayrı işlev dağılımları değerlendirilir, bu parametre raporda yazan yüzdelerle ifade edilir. Alt sınır bir böbrekte %10-15 arasıdır. Tek başına %38'lik bir oran beraberinde beklenen bir risk getirmez. Ancak sadece bu değere bakarak genel bir yorumda bulunmak da yanlış olur. Şöyle ki; bir böbrek doğuştan küçük boyutlu ise %38 beklenen bir değer olabilirken, bir başka böbrek mesaneden yukarı doğru idrar kaçmasına bağlı olarak (idrar reflüsü) veya üreterde bir darlığa bağlı olarak şişmiş (hidronefroz) ve buna bağlı olarak fonksiyonu azalmış olabilir. Sadece rakamlara bakmak yerine, böbreğin şekil büyüklük, dokusunun içeriğinin de değerlendirilmesi ve beraberce yorumlanması gerekir. Saygılarımla

11 Şubat 2014 13:44