AS
Soru Sahibi
1 Mart 2015 03:06

Bel fıtığı

Merhabalar hocam. En son çekilen 05,08,2014 tarihli Lomber Spinal MR incelemesi sonuçlarım şu şekildedir: L3-4 diskinde diffüz taşma ve sol foraminal anüler fissür mevcuttur. Kanal içinde her iki L4 kök proksimalinde kompresyon vardır. L4-5 diskinde diffüz taşmaya bağlı kanal içinde L5 kök proksimallerinde bası vardır. Dural kese kompresedir. Foraminal girişlerinde kısmi darlık söz konusudur. Lomber lordoz tabiidir. L3-4 ve L4-5 disklerinde dejeneratif sinyal kaybı gözlendi. L4 alt ve L5 üst endplatede sağ tarafta tip I dejenerasyon mevcutur. Diğer lomber intervertebral disklerin yükseklik ve sinyal intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. Posterior longitudinal ligamanlar sağlamdır. Herniasyon veya protrüzyon gözlenmemiştir. Hocam neredeyse geçen yazdan beri ağrılarım devam ediyor. MR sonrasında 15 gün fizik tedavi gördüm. Pek bir sonuç alamayınca başa özel bir fizik tedavi merkezinde fizik tedavi ile beraber 3 seans kas içine ozon enjeksiyon tedavisine devam ettim. Ağrılarım ilk önce biraz azalmakla beraber, yine ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanmadan ağrılarıma dayanmakta zorluk çekiyorum. Günlük hayatımı etkileyecek düzeyde olan ağrılarımın tedavisi için ne önerirsiniz? Proloterapi tedavisini yeni öğendim, acaba bana faydalı olur mu? Bir de son olarak epidural enjeksiyon tavsiye edermisiniz? Siz bu tedavi yöntemlerini uyguluyormusunuz? Ayrıca bu müdahalelerin ücretleri ne kadar; SGK bu ücretlerin ne kadarını karşılıyor? İlginiz için teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kader Keskinbora
Anestezi ve Reanimasyon , Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon)

L3-4 ve L4-5 inetrvertebral disklerdeki bozukluğa bağlı görünüyor ağrınız. cerrahi önerilmediyse ve fizik tedaviden fayda görmediyseniz enjeksiyon tedavisi denenebilir. başka da yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. yeni tedavi yaklaşımlarında birçok yanetkisi olduğundan artık epidural steroid uygulanmıyor. sizin sorunlu olan L3 ve L4 sinirinizin üzerine radyofrekans akımı uygulanabilir. bu tedavi tüm dünyada uygulanan tedavidir. geçmiş olsun

9 Mart 2015 11:20