GZ
Soru Sahibi
16 Ekim 2020 00:17

Bebekte Otizm

Merhaba 3 ay 10 günlük erkek bebeğim var. İki buçuk aylıkken göz temasınin olmadığini ve nesne takibini yapmadığını farkettim. Çocuk Dr motor gelişiminin iyi olduğunu göz Dr ise görmede sıkıntı olmadığını söyledi. Daha sonra çalışmalar yaparak nesne takibini yapmaya başladı ancak göz teması hala yok. Renkli gulen yüz emojisi aldım ilk zamanlar ona da bakmıyordu şimdi ona bakıyor gülüyor konuşmaya çalışıyor, daha sonra kendimin büyük vesikalık resmimi gösterdim o fotoğrafa bakarak ta gülüp agulamaya çalışıyor, seslere karşı tepki gösteriyor sesin geldiği yöne doğru bakarak sesi arıyor, heyecanlandıgin da ya da konuşmak için cabaladiginda ayakları ile ellerini sürekli hareket halinde oluyor, kucagimiza aldığımızda hareketsiz, ses çıkarmayan ve hiç bir seye bakmayan bir bebek ölüyor. Birde genellikle sağ tara boynunu çevirip o şekilde kalıyor göz teması olmayınca anne olarak aklıma ilk gelen otizm oluyor, sadece göz teması olmamasi otizm diyebilirmiyiz ya da göz temasını hiç kurmazsa diğer belirtileri gostermezse otizm açısından degerlendirmek mi gerekiyor,

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Adil Zorlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhabalar otizm büyük ve geniş bir spektrumdan oluşuyor. Elbette bir iki bulgu gösterdiği için çocuklara hemen tanı koymuyoruz. Ancak bir anne çocukta sorun gözlüyor ise( annelik içgüdüsü çok güçlüdür) mutlaka görmek , değerlendirmek gerekir. Konuya yaklaşım ve çözümle ilgili pek çok ihtimal var. Bu gibi durumlarda sorun ne olursa olsun çok erken müdahale, çok erken düzelmeyi ve hızlı gelişimi sağlıyor. Sağlıklı günler dilerim

23 Kasım 2020 08:52