NR
Soru Sahibi
27 Ocak 2021 19:55

Arka çapraz bağ parsiyel yırtık

Polislik spor mülakatına hazırlanıyorum spor yaparken dizimde ani baskı sonucu ses duydum ve şiddetli ağrı yaşadım. Mr çektirdim ve dizimde boşluğa düşme hissi yaşadım. Ve tekrar spora dönmem gerek her doktor farklı bir şey söylüyor yardımcı olursanız sevinirim. Mr raporumda arka çağraz bağ 1/2 proksimal kesiminde bütünlüğü bozulmuş ve posterior liflerin devamlılığı tanımlamamıştır. Görünüm arka çapraz bağda parsiyel yırtığı düşündürmüştür. Klinik bulguları ile birlikte değerlendirilmesi ve gereklilik halinde artroskopik korelasyonu önerilir. Suprapatellar bursada, infrapatellar bursa derin yaprağında artmış intraartiküler effüzyon gözlenmiştir. Medial femoral kondil anteriorunda subkortikal kemik iliği ödemi izlenmiştir. *** *** ** tarihli MR tetkiki ile yapılan karşılaştırmada bu düzeyde izlenen kemik iliği ödemi alanının progrese olduğu izlenmiştir. Ayrıca önceki tetkikte mevcut olmayan ve yeni tetkikte ortaya çıkan tibia platosunda anterior kesimde kemik iliği ödemi alanı mevcuttur.

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Soner Akkurt
Spor Hekimliği

Parsiyel PCL yırtığı varsa ameliyatsız tedavi edilebilir. Ancak tanıyı doğrulamak gerekir. Bunun için MR ile beraber muayene edip karar vermemiz gerekir. Geçmiş olsun

27 Ocak 2021 22:13
NR
Soru Sahibi

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Mr ile tespit edildi durum ama benim ögrenmek istediğim tamamen iyileşme süresi ne kadar ve zıplama gibi hareketleri yaparsam kolayca tekrar yırtılır mı veya tümden kopma ihtimali var mı?

28 Ocak 2021 22:52
Doç. Dr. Soner Akkurt
Spor Hekimliği

Tümden kopma ihtimali var. Ancak çok ters bir hareket olması gerekir. Ortalama 6-10 ay arasında iyileşir

29 Ocak 2021 09:10
NR
Soru Sahibi

Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ederim 😊

29 Ocak 2021 17:16
Doç. Dr. Soner Akkurt
Spor Hekimliği

Geçmiş olsun

29 Ocak 2021 18:51