AA
Soru Sahibi
17 Kasım 2021 14:47

Aritmi, kalpte tekleme

Hocam merhabalar. Ben 22 yaşında bi kadınım. Kalbimde ara ara teklemeler hissediyorum, bayılma hiç yaşamadım. Bu teklemeler bana sanki kalbim bir anlık durmuş gibi hissettiriyor ve saniyelik gerçekleşiyor. Bazen her gün, bazen üç günde bir, bazen haftada bir oluyor. Kalbimde ritim bozukluğu olabilir mi diye iki kere kardiyoloğa gittim biri geçen sene biri de geçen ay. İkisinde de ekg çekildi ve ekokardiyografi bakıldı ve bir şey olmadığı söylendi. Geçen ay gittiğimde 24 saatlik ritim holter takıldı ve onda da aritmiye dair bir şey olmadığı söylendi. Holter takılıyken ritim bozukluğu yaşamamış olma ihtimalim yok mudur çünkü ben teklemeleri hâlâ yaşıyorum. Tekrar muayeneye gitmeli miyim, biraz endişeleniyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

İyi günler, Bahsettiğiniz tekleme tarzında hissettiğiniz atımlar ekstra atımlardır. Ancak ritim holterde yakalanamayacak kadar az miktardaysa zaten üzerine gitmenize gerek yok demektir; çünkü çok nadir olduğunda hiç bir tedavi önermiyoruz, masum ve önemsizdir, verdiği o kötü his dışında. Çok sıklaştığını hissederseniz - gün içinde onlarca/yüzlerce kez - tekrar kontrole gidebilirsiniz. Geçmiş olsun.

18 Kasım 2021 09:28