DD
Soru Sahibi
2 Haziran 2021 16:19

Ameliyat sonrası tramva aşırı ağrı yürüme zorluğu

Merhabalar Ben Duygu 27 yaşındayım sağ ayak bilegimden aşil tendon ameliyatı ve Talipes calcaneovalgus ameliyatı oldum ameliyatımda sorun yok fakat ameliyat dışında bir ağrı başladı sağ ayak bilegimde dizime doğru vuruyor bu ağrı. Sesler geliyor . Yürürken ağrı stabil olmakla beraber ayağımin yerden teması kesmesi sonra tekrar basması ile aşırı derece ağrı ve yürüme güçlüğü çekiyorum. MR sonucum şöyle; SAĞ AYAK BİLEĞİ MR İNCELEMESİ Hareket artefaktları nedeni ile inceleme tanısal açıdan suboptimaldir. Tibiotalar, talofibular ve subtalar eklem mesafelerinde sıVi artışı izlenmiştir.Periartiküler reseslere doğru sivi migrasyonu mevcuttur. Tibiotalar eklemde ön yüzde artroz bulgularn mevcuttur. Aşil tendon ve planter fasia bütünlükleri normaldir. ATFL ve PTFL sinyalleri artmıştır. Bütünlükleri doğaldır. Talus ve lateral malleolde posterolateral yüzde medial malleol ön kesiminde geniş medüller ödem izlenmiştir. Talokalkaneal eklem lateral yüzünde manyetik duyarlılık artefaktı ve eski operasyona sekonder değişiklikler izlenmiştir. Bu bölgede kalkaneus medüllasının heterojen olduğu operasyon materyallerinin kalkaneus medüllasına doğru indente olduğu gözlenmektedir. Ağrıları geçirmek için ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ahmet Şadi Kılınç
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Duygu hanım öncelikle geçmiş olsun Mr sonucunuza göre ayak bileğinizde kireçleme başlamış ve eklem etrafındaki kemiklerde ödem var ile olarak ağrılarınız geçmesi için ayağınızı istirahate almalısınız ayrıca yüksekte tutarak soğuk uygulaması yapın. Antiinflamatuar bir ilaç başlanmalı ve glikozamin kollajen içeren gıda takviyesi başlanmalı. Tedavinin devamında kesin bilgi vermem için sizi muayene etmem ve mr görüntülerini incelemem gerekli.Belki size ileri zamanda kireçlenmelerinizin tedavisinde PRP tedavisiniz faydası olabilir

30 Haziran 2021 13:02