öG
Soru Sahibi
5 Kasım 2014 21:53

Aktif kronik gastirit

Hocam iyi akşamlar benım sorum patoloji sonucumu anlayamam Midemdeki qoqus kafesinin alt kısmındaki bosluktaki aqrısı için qittiqim doktorum endoskopi sonucuma eritematöz antral gastirit dedi bu alttaki deqerler ise patoloji sonucum Aktivite+ İntestinal metaplazi(fokal+) alcain blue ph2,5 histokimyasal boyası ile Atrofi- Helikobakter pilori+ toluidin blue histokimyasal boyası ile Tanı kronik aktif gastirit Hocam raporum bu doktorum fazla aydınlatmadıqı ıcın merak ıcındeyım korkuyorum kotu bısey olurmu ılerde dıye allah korusun kanser veya kotu bısey olurmu dıye bana ıkı tane ıilac verdı bırı ragı dıqerıde dicetel 2 ay kullan dedi baskada bısey demedı ınanın psıkolojımı bozdu bu hastalık benı aydınlatırsanız cok sevınırım

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alper Döventaş
Dahiliye - İç Hastalıkları , Geriatri

Kronik aktif gastrit genellikle H.pylori mikrobu ile ilişkilidir. H.pylori antibiyotik tedavisi ve proton pompa inhibitörü ile 2 ay sonra kontrole çağırmış zaten doktorunuz. fokal intestinal metaplazi ise 6 ay sonra tekrar endoskopi yapılmasını gerektirir; nadiren uzun süre gastrit tedavi edilmezse maligniteye dönüşebilir. Kontrollerinize gitmeli ve doktorunuza açıkça endişe duyduğunuz konuları sormalısınız. Saygılarımla

6 Kasım 2014 10:30