da
Soru Sahibi
25 Temmuz 2016 19:42

akciğer kanseri deniliyor doğru mu?

Merhaba Hocam dayım belide ağrı oşduğu için doktora gitti belinde tümör çıktı tüm tetkikler yapıldı pette bir böbreğinde len akciğerin 2 kısmında böbrekte de tümör çıktı akciğer biyopsis yapıldı ve akciğer kanseri son evre dendi acaba doğrumudur bazı doktorlar patoloji raporunda akciğer kanseri yazmıyor dedi bazısı yazıyor inanamıyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler. Kesitlerde izlenen tümöral alan akciğer parankimi içerisinde yerleşmektedir, ancak parankim ile belirgin devamlılığı olmadığından ve desmoplazı içermediğinden dolayı metastatik olma ihtimali yüksektir. İzlenen tümöral alan çok küçük boyuttadır ve belirgin patem içermeyen daha çok berrak vakuollu sitoplazmalı hücrelerden oluşmaktadır ve nükleer pleomorfizm orta derecelidir. İmmunohistokimyasal olarak tümör hücrelerinde Vimentin ve Pax8 ile reaksiyon oluşmuştur. Keratin,LMWK, HMWK, HMB45, CD10, CD31, CD34, Aktin, Desmin, S100, CDK4,Troglobulin ve Kalsitonin ile reaksiyon oluşmamıştır. Keratin panelinin negatifliği malignite ihtimali düşünülmektedir, ancak mezenkimal panel negatifliği nedeniyle bu konuda ileri yorum yapılamamaktadır. Klinik korekasyon önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Ayşegül Hanım, Belirtilen bulgular bir kanser ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bir kaç bölgede kitlelerin olması erken evre olmadığını düşündürüyor. Fakat bu yorumların hastanın filmleri, kendisinin ve raporlarının sağlık kuruluşunda değerlendirilmesi ile yapılması daha sağlıklı olur. Tıbbi onkoloji uzmanı meslektaşım ile görüşüp tedaviyi planlamanızı öneririm. Tarafıma başvurulduğu taktirde tıbbi tedavi, beslenme ve yaşam tarzı planlamaları ile tamamlayıcı diğer tedaviler açısından değerlendirebilirim. Geçmiş olsun.

28 Temmuz 2016 11:42