18 Şubat 2019 10:11

Ağrı tedavisi

Merhaba Yaklaşık beş yıl önce 4-5 ve 5-s1 seviyelerinden ameliyat oldum şuan ağrılarım var cerrahi yapılabilirde dendi beklenmelide dendi Malumunuz ameliyat olan disk ve civarında yapışıklık ve nepde dokular olduğu bununda ağrılaı artırdığı söylendi buna dönük tedaviniz varmıdır Birde her iki ayak ikinc parmaklarda yaklaşık bir yıldır freirberg hastalıgı bu konuda uygulayacagunız bir tedavi mevcutmudur Tşk ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasemin Polat Ünaltekin
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Başarısız bel cerrahisi sendromu sizin de tarif ettiğiniz şekilde bel fıtığı nedeniyle cerrahi müdahale yapılan, ancak ameliyattan sonra yakınmalarında düzelme olmayan veya yeni ağrılar ortaya çıkan hastaları tanımlamak için kullanılır. Başarısız bel cerrahisi sendromu tedavisi zor bir durumdur. Ancak bu zorluk imkansızlık anlamına gelmez. Her hasta için, ağrının kaynağı dikkatli bir değerlendirme ile belirlenip, doğru tedavi yaklaşımı gerektirir. Bu bağlamda, etkin tedavi yönteminin belirlenmesi için alanında uzman bir doktor tarafından ön bir muayene yapılması önem arz etmektedir. Başarısız bel sendromunun tedavisinde epidural enjeksiyonlar yararlı olabilir. Ayrıca eğer varsa, operasyon yerinde sinir çevresinde oluşmuş olan ve sinire baskı uygulayarak şikayetlere yol açan yapışıklıkların eritilmesi amacıyla epiduroskopi işlemi uygulanabilir. Bir başka tedavi yaklaşımı da etkilenen sinire radyofrekans yöntemi uygulanarak ağrının bloke edilmesinin sağlanmasıdır. Tamamlayıcı tıp alanında ozonterapi, proloterapi, CGF ve nöralterapi ağrının kontrol altına alınmasında fayda sağlayabilmektedir. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda eğer fıtık nüksü, sinir çıkışı veya omurilik kanalı daralması, vida kırığı ve mekanik dengesizlik gibi nedenler var ise yeniden cerrahi müdahaleler gerekebilir. Genellikle ergenlik döneminde tek ayakta görülen freiberg hastalığının sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, tekrarlayan travmalar ve kilo artışının bu hastalığa neden olduğu düşünülür. Cerrahi dışında genellikle istirahat ve tabanlık kullanımı önerilebilir. Tamamlayıcı tıp açısından ise ozon, proloterapi, CGF, sülük tedavilerinden fayda görülebilir.

18 Şubat 2019 22:56