HH
Soru Sahibi
21 Ağustos 2021 08:49

adenozis ve sklerozan adenozis aynı kavramlar mıdır?

hocam merhabalar memede adenozis ile sklerozan adenozis aynı kavramlarmıdır? Ultrasonda sadece 4x3 mm çapında adenozis yazıyor. Sklerozan adenozis yazmıyor.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun, yapılan usgde saptanmış olan alanın 4 mm çaplı olduğu düşünüldüğünde tek başına adenozis terimini kullanmak bile zor. Sklerozan adenozis ise yalnızca biopsi ile konabilecek bir tanı. Endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Meme cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm. Sağlıcakla kalın

21 Ağustos 2021 08:54
HH
Soru Sahibi

Çok teşekkürler hocam biz zaten 3 senedir başka bir hastanede takipteyiz. Bu 3 sene içerisinde yapılan ultrasonlarda hep fibroadenom diye yazmakta idi. Büyüme, şekilde değiştirme olmadı. Fakat başka bir hastanede yapılan ultrasonda adenozis diye belirtince kafamız karıştı internette adenosiz yazınca direkt sklerozan adenosiz diye çıkıyor buda kanser riski açısından yüksek risk yazınca endişelendik hocam.

24 Ağustos 2021 09:29
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Haklısınız, ancak ikisi farklı kavramlar. Kanser riskiniz normal insanlardan farklılık göstermiyor. Geçmiş olsun.

1 Eylül 2021 17:09