KT
Soru Sahibi
20 Ekim 2021 07:52

6 ay da yeni bir kitle oluşur mu

Merhabalar Metehan bey 25 yaşındayım ailemde öykü yok. 6 senedir 6 ayda bir fibroadenomlarım dolayısıyla usg ile kontrol oluyorum. Boyutları çok şükür hep aynı. Fakat ben her 6 ayda bir aşırı strese giriyorum. Ya yeni bir kitlem çıkarsa vs. diye. Sizce 6 ayda kötü huylu kitle çıkar mı meme de ? Ve kanser olma ihtimali var mı ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, sevgiler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar fibroadenomları biz 6 ay aralıklarla 2 yıl takip ederiz, eğer hiçbir değişiklik yoksa yeni bir fibroadenom çıkmamışsa sonra yıllık takiplere geçeriz. Hastanın da aylık kendisini muayene etmesini isteriz. Bir kitlenin yeni çıkıp 6 ayda ileri bir kansere dönüşmesi pek mümkün değildir. Rahat olun lütfen. Aylık kendiniz muayeneyi ihmal etmeyin ve doktorunuzun tavsiyesine uyun.

24 Ekim 2021 20:34