AN
Soru Sahibi
27 Mayıs 2020 00:01

4 yaşında herşeye ağlayan bir kızım var

4 yasinda bir kızım var. Bazi takintili hareketleri var. Mesela pencereden ucak görse panik halde koşarak ağlayarak içeriye gelip evde kim varsa anne baba abi abla hepimize gosetrmeye çalışıyor. Panik olmasının sebebide ya uçağı biz göremeden giderse. Eğer göremediysek öyle bir agliyorki kriz şeklinde ikna edemiyorum. Ya da bir reklam tv de eğer biz göremeden biterse yeni bir kriz daha. Çok korkutuyor bizi bu hareketleri. Ya da yaptığım bir işi hareketi geriye alıp tekrar etmemi istiyor. Etmezsem yine aglama krizi.ne yapmalıyım. Bir hastalık belirtisimidir. Söylediklerini yapalimmi ağlasın mi. Yaparsak mi doğru yapmazsakmi nasıl davranacagimizi bilemiyoruz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, takıntılı hareketler erişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebilir. Takıntıda çocuk istediği tam olmazsa huzursuz olur. Bu nedenle bu huzursuzluğu yaşamamak için kendisini rahatlatacak davranışı tekrar tekrar yapar. Daha başka takıntıları var mı yok mu bunu anlamak için bir psikiyatrik değerlendirme yapmak lazım. Ağlamasın diye takıntılı davranışları yapmanızı önermiyoruz. Sonuçta bu davranışlarını şimdi yapsanız da bir süre sonra yapmayacaksınız ya da çocuğunuz kreşe anaokuluna başladığında bu davranışını sürdürmesi mümkün olmayacak. Takıntılar tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanından yardım almanızı öneririm. Çocuğunuzla birlikte mutlu ve huzurlu günler diliyorum.

1 Haziran 2020 16:29