İM
Soru Sahibi
19 Mayıs 2020 18:31

4. Evre kolon kanseri

Merhabalar. 1 yıl önce annemin kolon kanserine yakalandığını öğrendik. Hastalık 4.evrede. Rahim ve yumurtalıklarını aldılar. Ancak diğer hayati organlara metastaz yapmadı hastalık. Başarılı geçen ameliyatın ardından 12 kez kemoterapi tedavisi gördü ve ardından doktorumuz sonuçlarının temiz çıltığını söyledi. 5 6 ay sonra kolonoskopi yapıldı ve bağırsakların dış yüzeyinde milimetrik tümörler saptandı. Ardından 8 kez kemoterapi tedavisi aldı ve bu sefer ki ilaçları daha ağırdı. Dün sonuçları incelendi ve herhangi bir büyüme görülmediğini söylediler ancak erimemiş. Doktorumuz stivarga 40mg ilacını kullanmamızı istedi. Sormak istediğim ise bu ilacın son çare olarak başvurulduğu doğru mu ? Ve etkinliği kanıtlanmış bir ilaç mı ? Soruları cevaplarsanız çok sevinirim çünkü doktorumuz hep bilindik şeyler söylüyor son çare olarak yazıyorum. Lütfen bilgilendirin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Emel Üçgül
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu ilacın onayı 3.sıra tedavisidir. Yıllardır güvenle kullanıyoruz.

13 Eylül 2021 11:54