AO
Soru Sahibi
1 Aralık 2020 17:03

4. Evre Akciğer Kanseri yeni nodül

46 yaşında kadın hasta 4. evre beyin metastazlı Akciğer kanseri. 4 adet beyindeki lezyondan 2 tane opere edildi 2 tanesine de radyoterapi aldı. Hastalık KHDAK Adenokarsinom EGFR pozitif Ağustos 2019 dan itibaren günde 1 defa 150 mlg TARCEVA ve 1000 mlg GLUKOFEN kullanıyor. sizlerden ricam PET/CT sonucunu yorumlamanız. İlaca direnç mi var yoksa akıllı ilaç tedavisinde bu tip nodül gelişimi normal mi ? telaşlanmalımıyız. F-18 FDG TÜM VÜCUT PET- BT Toraks ve mediasten: Önceki incelemede mediastende izlenen hipermetabolik lenf nodları, güncel çalışmada izlenmemiştir.Sağ akciğer hilusunda bulunan 26 x 30 mm. boyutlu kitle lezyonu (SUVmax: 11.64), güncel çalışmada 16 x 23 mm. olup,SUVmax değeri 6.77 olan artmış radyofarmasötik tutulumu gözlenmektedir. Sağda plevral yüzeyde izlenen kalınlaşma alanları stabil olup, artmış FDG tutulumu gözlenmemiştir. Sağ akciğer alt lob superior segment medial plevral yüzeyde interval gelişmiş 11 mm. ve 6.5 mm. çapa ulaşan subplevral nodüllerde SUVmax değeri 5.66 olan artmış FDG tutulumu gözlenmektedir. Sol akciğer üst lob anterior segmentte izlenen 7 mm. çaplı nodül sebat etmekle birlikte, güncel çalışmada artmış FDG tutulumu gözlenmemiştir. YORUM: - Sağ akciğer hiler bölgede regrese kitle lezyonu, - Mediastende tedaviye tam yanıt gösteren lenf nodları. - Sağ subplevral alanda interval gelişmiş nodüler lezyonlar, - Sol akciğerde metabolik regresyon gösteren nodül, - Her iki aksillada reaktif hiperplazi düşündüren stabil lenf nodları.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Emel Üçgül
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bunu hastayı izleyen hekim yorumlamalı. Tarceva gibi ilaçları hemen kesmiyoruz. Kriterler farklı progresyon için gelmiş olsun.

13 Eylül 2021 11:50