İU
Soru Sahibi
23 Aralık 2019 22:50

2 taraflı ameliyat olmama gerek var mi ?

Sol praxis pampiniformis ben çapları istirahate 4.6mm ile normalden belirgin ,geniş vandalca sırasında ise 5.8 mm ile belirgin bir çapsal artış izlenmekte ve valsalva boyunca sürekli reflu akım mevcuttur Sağ plexus pampiniformis ven çapları istirahate 2.2mm normal genişlikte izlenmekte ve valsalva sırasında 2.9mm ile çapsal artış izlenmemis reflu akım saptanmadi 81 milyon sperm %66 ileri hareketlilik morfoloji %6 sol taraflı varikosel ameliyatı olucam sorum şu sağ taraflida olmam gerekiyor mu döküyorum sağ tarafında yok dedi ama emin olamadım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Sağ tarafta yok. Sol için ameliyat endikasyonu ise; sol tarafta ağrı varsa veya sol testis boyutu sağa göre % 10 daha küçükse.

24 Aralık 2019 00:11