ÇN
Soru Sahibi
14 Mayıs 2012 03:09

parol ve pedifen aynı anda verilir mi?

Merhaba , gülay hn, 4 yaşındaki oğluma pedifen verdikten 1-1,5 saat sonra ateşini 38,8 olarak ölçtük ılık duş aldırdım ama genede düşmedi, acile götürdük doktor iğne yaptı rahatlatıcağını söyledi iğnenin. durumu stabile döndü iğneden sonra fakat yazdığı ilaçları eve gelince dikkatimi çekti pedifen şurup, parol 120mg/5ml ventolin klavunat 400/57 mg şurup vermiş, pedifen be parol şurub ikiside ağrı kesici ateş düşürücü ikisini aynı anda mı verceğiz onu anlayamadım. oğlum 11 aylıkken havale geçirdi, ateşlenmesi beni çok korkutuyor. bu kış çok hastalandı ve genelde ateşli geçti soğuk algınlıkları

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülay Kara
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba, Size önerilen ateş düşürücülerin içlerindeki etken maddeler farklı. Parolde parasetamol, pedifende ibuprofen var. Yüksek ve inatçı ateş durumlarında, zorda kaldığımızda biz de bu iki farklı grup ilacı bir arada kullanıyoruz. Antibiyotiğe başlamışsınız. Ama antibiyotiğn ateşi ancak 48 saat bitiminde, mikrobu öldürerek kontrol altına alacağını, başlangıçta yine ateş düşürücü kullanmak zorunda olacağınızı nutmayın. Kolay gelsin. Dr. Güla Karadeniz

14 Mayıs 2012 10:48