iS
Soru Sahibi
23 Şubat 2014 09:56

ozurlu rapor-orani

mrblar hocam daha onceki sorularimi cevapladiginiz icin cok tsk ederim ben 2 yılı aşkın süredir iga nefropatisi tanısı ile tedavi görmekteyim 24 saatlik idrarda protein kaçağı *** *** ** mg, serum kreatinin 1,16-1,35 arasında değişiyor 2 mg gopten ile 5 mg norvasc kullanıyorum özürlü rapor oranlarına göre yüzde kaç rapor verilebilir hocam yardımcı olursanız çok memnun olucam hocam yönetmelik değerleri aşağıdaki gibidir.saygılarımla.. NEFROLOJİ Nonnefrotik proteinüri ile seyreden nefropatiler (6 (altı) ay tedaviye rağmen cevap vermeyen, kreatinin normal) % 40 Nefrotik sendrom 6 (altı) ay tedaviye rağmen cevap vermeyen, (kreatinin normal) % 60 Diyaliz tedavisi gerektirmeyen Kronik Böbrek Yetmezliği a) Kreatinin Klerensi 50-65 ml/dakika % 20 b) Kreatinin Klerensi 40-49 ml/dakika % 40 c) Kreatinin Klerensi 25-39 ml/dakika %60 Diyaliz tedavisi gerektiren Kronik Böbrek Yetmezliği % 90 Renal Transplant % 70

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

En kötümser olarak kreatinin 1.35 ise GFR 70ml/dk civarındadır. Tabii 24 saatlik idrar toplayıp kreatinin klirensi yapılması lazım ki daha kesin olsun bu kadar GFR de Evre 2 böbrek yetmezliği demektir. Sizin aktardığınız bigiye göre %20 sakatlıktan daha iyi bir durum. En doğrusu Ankara'da bu raporu veren hastanenin baştabibliğine bir dilekçe vererek bu testin resmi olarak yapılması ona göre karar verilmesidır. İyi günler

25 Şubat 2014 12:41