LH
Soru Sahibi
20 Temmuz 2011 21:58

Merhabalar Volkan bey, aksiyel planda 5 mm.kesit kalınlıgında t2 ağırlıklı

Merhabalar Volkan bey, aksiyel planda 5 mm.kesit kalınlıgında t2 ağırlıklı (tse 4416/99) aksiyel planda 5 mm. kesit kalınlığında t1 ağırlıklı (se 690/14) koronal planda 4 mm. kesit kalınlığında t2 ağırlıklı (tse 5400/99) sagittal planda 5 mm. kesit kalınlığında t1 ağırlıklı (se 600/14) aksiyel planda 5 mm. kesit kalınlığında flair (tirm 9000/119/2000) sol sereebrai hemisfer paretal lobda üst kesimde kortikosubkortikal yerleşimli silik sınırlı t1a incelemede hafif hipointes görünümünde içerisinde kistik alanlar ile uyumlu olabilecek daha hipoitens alanlar içeren t2a sekanslara çevresinde ödem alanları sınırı net ayırt edilemeyen kontrastlı incelemede ise hafif kontrast tutumu gösteren yaklaşık 11x9 mm boyutunda kitlesel lezyon incelenmiştir. ilk planda kortisubkortikal yerleşimli glial tümör (oligodendrigliom?) düşündürmektedir. Tümörün evresi (grade) ve yaşamsal riski,olabilecek diğer ihtimaller operasyon sonrası hakkında bilgl almak istiyorum. teşekkür ediyorum, İyi akşamlar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Volkan Aydın
Beyin ve Sinir Cerrahisi

İyi günler.. Küçük boyutta bir lezyon saptanmış. Tm olup olmadığı ve evresi ancak patoloji sonucu ile belli olabilir.

26 Temmuz 2011 11:10