YM
Soru Sahibi
15 Ocak 2020 16:03

Zostex ile kemoterapi

Merhaba benim babam mide ca 4. Evre cildiyeye gittik zona teşhisi koyuldu zostek 125 mg olan ilaci verdiler bize ilaçda kemoterapi alanlar kullanamaz yaziyordu ama bize o ilac kullandırıldı acaba kullanmamiz dogru mu kemoterapide aldığımız ilaçlar bunlar 1.docetaksel (40mg/m²) doz 60 mg 2.cisplatin (40 mg/m²) doz 60 mg 3.folinik asit (400 mg/m²) doz 600 mg 4. 5-Fu (400 mg/m²) doz 600 mg 5. Fu (2400mg/m²) doz 3000 mg

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Burak Civelek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

zostex yazılamsı sizde ciddi bir viral enfeksiyon olduğunu gösteriyor. kulanmanız gerekli. hatta viral enfeksiyon ciddi ise gerektiğinde kemoterapiyi geciktiriyoruz. lütfen zostexe devam ediniz. doktorunuza başvurunuz. bilgi veriniz. geçmiş olsun

16 Ocak 2020 09:58
YM
Soru Sahibi

biz zostex ilacını kullandık ılacı 7 gun alıp 7. gun kemoterapı aldık kemoterapıyı aldıktan sonra farklı durumlar oluştu kan hucrelerı normal sınırın cok altına dustu derısı yanıga benzer gıbı bı sekıl aldı sonra derısı karardı benım ogrenmek ıstedıgım zostex ıle kemoterapı arasında zaman bırakılmadıgı ıcın babamın bıanda bu kadar dustugunu dusunuyorum dusuncemde haklı olma olasılıgım nedır ılacı almadan once wbc degerı 4 un uzerındeyken ılacı kullandıktan sonra wbc degerı 0,46 ya dustu zostex den 10 gun oncede kemoterapı almıstık

26 Ocak 2020 19:03
Uzm. Dr. Burak Civelek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

zostek antiviral bir ilaç. bunun kan değeri beyaz küreler üzerien bir etkisi yok. kemoterapi uygulamaları arasında ilacç kullanımı bahsettiğiniz yan etkiden sorumlu değil. 2 muhtemel sebep var 1 kemoterapinin birikici yan etkileri 2 viral enfeksiyonun kan değerlerni düşürmüş olması ynai ilaç değil viral enfeksiyonun kendisi kan değerlerini düşürebiliyor.

29 Ocak 2020 14:19