as
Soru Sahibi
24 Ağustos 2015 17:48

zekadurumu

hcm mrb.14 aylık bebeğimiz var zekasının nrml olmadığını(yüksek olduğunu)düşünüyoruz.bazı davranışlarını anlatayım.*8-9aylıkkn bır nsneyı eline verip ver bana oğlum dedıgımızde vermeyı,elımı uzatıp ısır dedıgımde ısırmayı öğrendi,*10aylıkken tlefonu kulagına göturmeyı öğrndi*11-12 aylıkken taragı eline verip sacını tara dediğimizde taragı sacına götürmeyi,peceteyi verip burnunu sil dediğimizde burnuna götürmeyi ,anahtarı alıp kapıya yönelmeyi,topunu getir dediğimizde bulup getirmeyi öğrendi.anneni öp dedıgımde dudaklarını annesının dudaklarına göturmeyı,köyde inege möö olum dedık bırkac sefer inekleri görunce möö demeyı ögrendı*sarj aletını alıp telefona ve fişi prize takmaya calısıyor kumandyı tv ye tutarak tuslara basıyor.*hcm dün şok olduk:kucuk bır hıkaye kıtabı aldık avm den ismi karga gakguk.yemek beklerken yerken esım okudu bıraz karga gakguk okuyalım vs dıye.aksam eve geldık annesi oğlum hadı karga gakguku gtr okuyalım dedı ve rastgele yerde duran kargagakguku aldı verdı.sonra bn bır test yaptım kumanda telefon anahtar kargagakguk ve top u 10cm arayla yanyana dizdim ve rastgele hepsını tek tek ıstedım ve dogru nesneyı getırdı.üstüne bırde salondayken kendı odasında olan ıslak mendılı ıstedık odasına gıttı buldu,muz getır oglum dedım yıne salondan mutfaga gıttı ve buzdolabına tutundu kapagı actım ve muzu aldı.aynı sekılde ekmeği getırdı.topunu baska odaya göturdum kendısıyle sonra ıstedım yıne odaya gıdıp aldı.hcm en cokta suna sok oldum:annesi seslı bı oyuncagında calan muzıgı soyledı öylesine bır baktım oyuncak kutusuna gıttı.sonra kutuyu karıstırmaya basladı bnde doktum tum oyuncaklarını ve arasından annesının söyledıgı müziği calan oyuncagı alıp tuslara bastı.karı koca mat öğretmenıyız bunları ogretmek ıcın bır caba sarf etmedık ama hep konusuyoruz hadı muz yıyelım su ıcelım vs dıye ilk cocugumuz ve anlattıklarım zarfında cocugumuzun zeka düzeyıyle ılgı bızı bılgılendırırsenız sevinirız.egıtım hayatı ıcın verecegınız bılgıler önmlı tsk edriz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özgür Yorbık
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba... Çocukların çeşitli alanlardaki ve zeka gelişimindeki temel noktalar: 1. Çocuğun fiziksel (ör. yeme, içme, uyku, barınma gibi) ihtiyaçlarının karşılanması 2. Duygusal (ör. sevme, güvenme, güvenilir olma, koruma) ihtiyaçlarının karşılanması 3. Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun uyaran verilmesi (zekasına veya beden gelişimine uygun aktiviteler yaptırılması) 4. Uyaranların çeşitliliği 5. Soru sormanın, öğrenmenin ve araştırmacı ruhun önüne geçilmemesi; aksine bu alanların teşvik edilmesi 6. Uygun disiplin yöntemlerinin ve kuralların uygulanması 7. Çocuğun yaşına, gelişimine ve zekasına uygun eğitim verilmesidir. Zeka bir çok konuyu başarmada önemli olmakla birlikte, mutluluğu ve yaşamdaki başarıyı yordayan tek unsur değildir. Doğru düşünce tarzı, iyi bir eğitim ve motivasyon gibi bir çok unsur kişinin mutluluk ve başarısını belirler. İyi günler diliyorum.

25 Ağustos 2015 18:01