ez
Soru Sahibi
15 Ocak 2021 14:07

yürüyememe sorunu

merhabalar hocam, Kızım 15 aylık tutunup kalkıyor sıralıyor sürünüyor çatal kaşık kullanıyor yemeğini kendi yiyebiliyor fakat emeklemiyor yürümüyor hareketleri yaparken zorlanıyor ve yavaş yapıyor arada ellerini dizlerine götürdüğünü görüyorum buna anlam veremiyorum.Yaşlı insanların dizlerini tutması gibi ellerini dizlerine götürüyor.Gözlerinde de kayma var birkaç aydan beri göz doktoru takibindeyiz görmede sıkıntı yok göz dibine kadar bakıldı.Ayrıca doğduğundan beri sağlıklı bi gece uykumuz yok bi yeri ağrıyo gibi uyanıyo hep dalmada güçlük cekiyor sürekli yatakta dönmek istiyor.Ağlayarak uyandığında renginin de attığını görüyorum. Hala büyük lokmalar yutamıyo gün içinde cok kez boğazına tükürüğü kaçıyo boğulacak gibi oluyor yedikleri hala yemekleri ufak parçalar halinde sert bişey veremiyorum yutarken panik oluyor.Bunlara ek olarak cok temkinli ve ürkek bi bebek.Bütün bunların nedeni ne olabilir?metabolik bir hastalık olmasından cok korkuyorum yorumlarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Geçmiş olsun. Anlattıklarınız ile bir kanıya varmam mümkün değil, hastayı görmek gerekir. Anlaşıldığı kadarı ile motor becerilerinde yaşına göre geri kalma tarif ediliyor. Muayene bulguları ile bazı tetkiklerin yapılması gerekecektir. Yakın bir merkezdeki çocuk nörolji kliniğine baş vurulması oygun olur. Sağlıcakla kalın

15 Ocak 2021 22:04
ez
Soru Sahibi

çok teşekkürler hocam,kolaylıklar diliyorum.

16 Ocak 2021 15:08
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

9 Şubat 2021 12:00