SB
Soru Sahibi
16 Temmuz 2021 20:49

Yoğun bakımda tansiyon düşüklüğü

66 yaşında olan babam yemek yerken soluk borusuna ve oradan ciğere ekmek kaçtı kalbi yaklaşık 15 dk durdu ve şu an genel yoğun bakım 3. Basamak da 8 gündür iyileşme emaresi yok sigara alkol yoktu tansiyonu çok düşük ilaçlarla yükseltiyoruz diyorlar vefat edebilir denildi hocam tansiyon dışında rahatsızlığı kalbi yok bu kadar kötü olması normal mi tansiyon düzelmez mi sizin görüşünüz nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yalım Dikmen
Anestezi ve Reanimasyon

Ne yazık ki kalp durması vakalarında sonuçlar iyi değildir. Bu tip vakalarda hiç bir tekel kalmadan iyileşme şansı % 15 kadardır. Kalp durması sırasında beyin oksijensiz kaldığından bundan hasar görür ve vücut kontrolü kaybolur. Tansiyon düşmesi de buna veya kalbin de hasar görmesine bağlı olabilir. Tansiyon ilaçlar ile yükseltilebilir ancak kısa sürede kendini toparlamayacak olursa bu kötüye işarettir. Geçmiş olsun

21 Temmuz 2021 08:56