ym
Soru Sahibi
14 Ocak 2016 17:14

Yirmilik diş

Merhaba doktor hanım. Öncelikle kolay gelsin, cevap verirseniz bir sorum olacaktı. Arkadaşımın yirmilik dişi gömülü olup bulunduğu kısımda kist oluşturmuş ve acil alınması gerekiyormuş. İlk önce röntgen çekildiğinde, yirmilik dişin sinirlerin içinde olduğunu yinede sorun çıkarmayacağını ama durumdan daha emin olabilmek için dişin tomografisini istediler. Tomografi sonucunda sinirler diş köklerine bağlandığını ve çekimin çok riskli olabileceğini keza ki; alt damak da altı aylık hissizlik ve akabinde kalıcı hissizlik ve bu durumdan çenede oluşacak durumdan ötürü yemek yemede ve konuşmayı da etkileyebileceği söylendi ve karar hastaya bırakıldı.Buraya dişin röntgeni olan linki koyuyorum bakmak isterseniz ; http://i.hizliresim.com/nLWdQ5.jpg . Şimdi size sorum, Bu durum sık sık oluşan bir problem midir ve ameliyat durumunda risk durumu nedir. İkinci sorum ise, eğer ameliyat bu durumlardan ötürü gereksiz derece riskli ise alternetif bir çözümü var mıdır? Şayet bir Diş hekimliği okuyan son sınıf öğrencisi bir arkadaşımız öndeki dişin alınması durumunda, yirmilik dişin sinirlerden kurtulabileceğini söyledi ama sağlam diş çekilmesi hekimlik için son derece yanlış bir durum olduğunu da ekledi.Bu durumla ilgili ilgilenirseniz çok mutlu edersiniz, kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Asude Yılmaz
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Merhabalar...Bu konuda bir Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı'na, ya da bir üniversiteye(diş hekimliği fakültesi cerrahi kliniğine) başvurup danışmanızı öneririm.Bahsettiğiniz dişe, konumu (alt çene damar/sinir kanalıyla ilişkisi) nedeniyle, yapılacak herhangi bir cerrahi işlem, oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.Ben Protetik Diş Tedavisi Uzmanı'yım, sizi bu konuda uzman olan bir çene cerrahına yönlendirmek dışında yardımcı olamayacağım.Geçmiş olsun dileklerimle...

14 Ocak 2016 21:01