ŞÇ
Soru Sahibi
24 Mayıs 2017 15:11

Yenidoğan İnmesi

Merhaba bizim bebeğimiz *** *** ** tarihinde 38+5 günlük sezeryan olarak doğumu gerçekleşti doğumu son anına kadar normal doğum olcakken son anda apartopar kalp atışları zayıfladı diyip sezaryana aldılar ve çocuk bu sırada doğum kanalına kafası girmiş sanırım biraz sıkıntılı bi süreç oldu doğumdan 24 saat sonra sol kolunda atımlar fark ettik ve hastane hemen yenidoğan yoğun bakımına aldılar ve nöbet geçirdiğini belirtiler 5.gün mr çekildi ve Mr sonucu olarak sağ perietalde kortikal ve beyaz cevher alanında korpus kallozum spleniumunda difüzyon kısıtlaması gösteren iskemi alanları (watershed infarkt sahası ve spleniumdaki kısıtlanma ile birlikte hipoglisemi açısındanda kontrolü önerilir) sağda kortikospinal trakt'ta difüzyon kısıtlaması (erken dönem walerian dejenarasyonu ile ilişkili olarak değerlendirilmiştir. ve eeg sonuç sağ sentro-temporal de aktif olmayan epileptik anomalinin varlıgını göstermektedir. şeklindedir yapılan bütün kan ve metebolik testler temiz çıktı bebeğimize şuan iki adet epilepsi ilacı veriyoruz en son doğumunun ikinci gününde bir nöbet geçirdi sonrasında tekrar biz gözlemlemedik. bir kaç sorum olacak hastanden bize yenidoğan inmesi dendi ama 2. çekilen mr karnial anjiyografi normal çıktı herhangi bi sıkıntı çıkmadı ve 22 günlükken son bir eeg çekildi ve onda herangi birşey çıkmadı sonn eeg temiz çıktı bebeğin emmesi gayet iyi hareketlerinde bir sıkıntı yok karnın üstünde uzanırken başını tutabiliyor ve kaldırabiliyor göz takibi yapıyo bazen dalıyor ve uykuda çok aktif çok hızlı nefes alıyor ve ilk uykuya dalma kısmında gözlerini bazen yarım açıp geriye kaydırıyo bunlar nöbet olabilirmi bazen uykusunda sıçrıyor birde çekilen mr a göre çocukta ileriki zamanlarda ne gibi sıkıntılarla karşılaşabiliriz ben ençok serebral palsiden korkuyorum mu mümkünmü zeka geriliği olabilir mi birde mr sonucunun yanlış yorumlanma ihtimali varmı yenidoğanlarda bunun mümkün olduğunu belirtiler bu sorularıma yanıt verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

İyi akşamlar. Doğum ile ilgili olarak anlattıklarınız, intrauterin hipoksik iskemik zedelenme olabileceğini düşündürüyor.. Ancak bu durumu kanıtlamak mümkün değil. Erken dönemde çekilen MRG ve EEG ler sağ beyin yarısında oksijensiz kalma ihtimalini düşündürmekle birlikte, tekrarlanan tetkiklerin normal olarak raporlanması iyiye işaret diye düşünüyorum. Nöbetinin yinelememesi de bu kanıyı destekliyor. Gellişiminin izlenmesi uygun olacaktır. Uykusunda yaptığı hareketler her bebeğin yapabileceği hareketlerdir, Bununla birlikte video çekimlerini yapmanız izleyen hekim arkadaşıma çok faydalı olacaktır. Serebral palsinin erken tanısını koymak ilk bir kaç ayda mümkün olmayailir. İzlenmesi gerekir. Sağlıcakla kalın

24 Mayıs 2017 18:25