şs
Soru Sahibi
24 Şubat 2014 02:00

yalan

merhaba. ben nişanlıyım ve evlenmek üzereyim. nişanlımı çok seviyorum, hiç bir sorunumuzda yok nişanlımın yalan söyleme huyu dışında. nişanlım küçük ya da büyük çok sık yalan söylüyor, sevdiğini biliyorum fakat yalan söylemesine anlam veremiyorum. ve güvenim zedelendi ona karşı şüpheci olmaya başladım. yalanını kanıtladığım halde hala inkar ediyor. neden ? sevmiyor olabilir mi ya da aldatmaya çok mu yatkın anlamıyorum lütfen yardım edin. teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar Sena hanım. eğer nişanlınız sıkca yalan söylüyorsa bu artık patalojik (hastalık) derecesine gelmiş olabilir. Bu durum aslında en çok kendisini olumsuz etkileyecektir. Insanların, en başta sizin, güveninizi sarsacak ve daima hareketleri ve söyledikleriyle endişe ile takip edilen kişi haline gelicektir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Kendiside bu durumdan kurtulmak isterse, size tavsiyem bilişsel davranışçı terapi almasıdır. Öncelikle kendisini yalana zorlayan nedeni bulmak gereklidir. Arzu ederseniz görüşmek üzere... Geçmiş olsun

24 Şubat 2014 10:36
şs
Soru Sahibi

öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. onu yalan söylemeye ben mi itiyorum diye düşünüyorum. onun yalanlarını yakaladıkça daha çok sorguluyorum, her şeyde bir neden arıyorum. ben böyle yaptıkça düzelmek yerine çok daha fazla mı yalana başvuruyor diye düşünüyorum. ayrıca ben aldatılmaktan korktuğum için üzerine çok düşünüyorum sanırım, sıktığım için mi yalan söylüyor acaba. sizce çok üzerine düşülen, kısıtlanan erkekler aldatmaya yalan söylemeye daha çok mu yatkındırlar ? güzelce anlatıyorum ona, yalan söylediğinde üzülüyorum sana olan güvenim azalıyor diye ama bir faydası olduğunu düşünmüyorum. çünkü yalan söylediği apaçık ortadayken bile inkar ediyor. yalan söylediğini kabul etmiyor, ona nasıl yaklaşmalıyım, yalan söylemesini nasıl azaltabilirim ? teşekkürler

25 Şubat 2014 01:12

Sena hanım, ortada hastalık derecesine gelmiş bir yalan söyleme durumu var ise, bu devam edecektir muhtemelen. Aldatmaya meyilli olup olmadığı husunda birşey söyleyebilmem mümkün değildir. Bu durumda çift terapisi yerine bireysel terapi daha verimli olacaktır.

25 Şubat 2014 08:52